Leczenie zaburzeń trawienia, zaparcia i innych za pomocą orzechu włoskiego (Juglans regia)

Herbatka z liści orzecha jest skutecznym środkiem w zaburzeniach trawienia, a więc przy zaparciach stolca, braku łaknienia, herbatka ta także skutecznie oczyszcza krew.

Stosuje się ją z dobrym skutkiem także w cukrzycy i żółtaczce.

Z niedojrzałych, zielonych owoców (muszą być one tak miękkie, że łatwo je przekłuć) zebranych mniej więcej w połowie czerwca, robi się doskonałą wódkę orzechową, która oczyszcza żołądek, wątrobę i krew, a także zapobiega zaburzeniom żołądkowym i gniciu jelitowemu. Ponadto jest ona świetnym środkiem przeciwko zagęszczeniu krwi.

SPOSÓB UŻYCIA:
HERBATKA:
1 kopiastą łyżeczkę do herbaty drobno pokrojonych liści orzecha włoskiego zalać wrzącą wodą i pozostawić na krótko do naciągnięcia.

WÓDKA ORZECHOWA:
Około 20 zielonych, pokrojonych na ćwiartki orzechów wrzuca się do butelki z szeroką szyjką i zalewa 1 litrem żytniówki tak, aby warstwa wódki nad orzechami miała wysokość 3-4 cm. Butelkę dobrze się zamyka i pozostawia na okres od 14 dni do 4 tygodni na słońcu lub w ciepłym miejscu. Potem należy nastój przecedzić i rozlać do butelek. W razie potrzeby zażywać jedną łyżeczkę do kawy. Smaczny likier orzechowy można uzyskać w następujący sposób: do orzechów dodaje się 2-3 goździki, kawałek cynamonu, małą laskę wanilii i skórkę z połowy niepryskanej pomarańczy. 500 g cukru zagotowuje się w 1/4 litra wody i po ostygnięciu dodaje do przecedzonej wódki.