Leczenie trądziku, schorzeń dziąseł, gardła, krtani i innych za pomocą orzecha włoskiego (Juglans regia)

Odwar z liści orzecha włoskiego dodany do wody do mycia lub kąpieli pomaga w leczeniu trądziku, leczeniu ropiejących wysypek, potliwości stóp, białych upławach.

Używa się go też do płukania w schorzeniach dziąseł, gardła i krtani oraz w leczeniu zapalenia pryszczykowego jamy ustnej.

W wypadku wyprysku dziecięcego, łupieżu i świerzbu, mycie chorych miejsc odwarem z liści orzecha skutkuje już po krótkim czasie.

SPOSÓB UŻYCIA:

ODWAR DODAWANY DO KĄPIELI I DO MYCIA:
Na kąpiel bierze się 100g drobno pokrojonych liści (patrz przepis na kąpiel na końcu przepisu) , a do przygotowania odwaru dodawanego do wody do mycia jedną kopiastą łyżeczkę surowca na 1/4 litra wódy; Aby odwar był mocny należy wziąć podwójną ilość liści.

*Kąpiel – przepis ogólny:
Zioła zalewa się na zimno na noc. Na jedną kąpiel bierze się pełne wiadro (6 do 8 litrów) zupełnie świeżych ziół lub 200g suszonych. Następnego dnia całość podgrzewa się i wlewa do wody przeznaczonej do kąpieli. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Serce powinno znajdować się ponad wodą. Po kąpieli nie należy wycierać ciała tylko owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć się na godzinę do łóżka.

*Półkąpiel:
Na jedną półkapiel bierze się tylko pół wiadra świeżych ziół albo 100g. Suszonych i postępuje się z nimi w taki sam sposób jak przy kąpieli całkowitej. Woda do kąpieli musi sięgać ponad nerki. Należy przestrzegać wskazówek podanych dla poszczególnych ziół.