Leczenie próchnicy kości, torbieli kości i innych za pomocą orzechu włoskiego (Juglans regia)

Odwar z liści orzecha dodany do kąpieli działa bardzo korzystnie zarówno we wszystkich skrofulicznych i krzywiczych schorzeniach, w próchnicy kości, przy torbielach kości, jak również przy ropiejących paznokciach rąk i nóg.

SPOSÓB UŻYCIA:

ODWAR DODAWANY DO KĄPIELI I DO MYCIA:
Na kąpiel całkowitą bierze się 100 g drobno pokrojonych liści (patrz Kąpiel całkowita na końcu przepisu) , a do przygotowania odwaru dodawanego do wody do mycia jedną kopiastą łyżeczkę surowca na 1/4 litra wódy; Aby odwar b^^^:iięrzesię;podwójną ilość liści.

*Kąpiel całkowita – przepis ogólny:
Zioła zalewa się na zimno na noc. Na jedną kąpiel bierze się pełne wiadro (6 do 8 litrów) zupełnie świeżych ziół lub 200g suszonych. Następnego dnia całość podgrzewa się i wlewa do wody przeznaczonej do kąpieli. Kąpiel powinna trwać 20 minut. Serce powinno znajdować się ponad wodą. Po kąpieli nie należy wycierać ciała tylko owinąć się ręcznikiem lub płaszczem kąpielowym i położyć się na godzinę do łóżka.
*Półkąpiel – (nasiadówka):
Na jedną półkapiel bierze się tylko pół wiadra świeżych ziół albo 100g. Suszonych i postępuje się z nimi w taki sam sposób jak przy kąpieli całkowitej. Woda do kąpieli musi sięgać ponad nerki. Należy przestrzegać wskazówek podanych dla poszczególnych ziół.